MOR GABRIEL

 
 
Mardin"in Midyat ilçesinde, Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı’na komşu olan Yayvantepe ve Eğlence köylerinin toprak hak talebiyle açtığı sınır tespit davası, Mor Gabriel Manastırı lehine sonuçlandı.

Mardin"in Midyat ilçesinde, Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı’na komşu olan Yayvantepe ve Eğlence köylerinin toprak hak talebiyle açtığı dava sonucunda idari sınır tespiti yapıldı. Arazi sınır tespitinin Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı lehine sonuçlanması üzerine Süryani toplumunda büyük mutluluk yaşandı.

Güngören Köyü sınırları içerisinde bulunan Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı arazisinin, Yayvantepe ve Eğlence köylerinin sınırlarını işgal ettiği gerekçesiyle köylüler, Midyat Asliye Hukuk Mahkemesi‘ne başvurarak toprak hak talebiyle manastır aleyhinde dava açmıştı.

Bugün görülen duruşmada, mahkeme arazilerin idari sınır tespit davasında Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı lehine karar verdi. Bu karar Süryani cemaatinde büyük mutluluk yaratırken, kısa sürede haberi alan Avrupa’daki Süryaniler manastırı arayarak tebrik mesajlarını bildirdi.

Süryani Avukat Rudi Sümer‘in manastırı savunduğu duruşmaya Avrupa’dan birçok Süryani ile AB Türkiye Komisyonu üyesi Sema Kılıçer‘de katıldı. Manastır aleyhine açılan diğer davalar ise devam etmekte olup bu davalar ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Kaynak ve Fotoğraf: Hür Haber, Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2009

Publicités
Cet article a été publié dans ACTU Assyro-chaldéenne. Ajoutez ce permalien à vos favoris.

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s