Avrupa’daki Asuri-Keldani gencleri Paris’te bulustular…

<(fotograflar için tiklayin)

Toplumlar varlıklarını sürdürebilmeleri için, yaşadıkları yer neresi olursa olsun, bulundukları toplumun bir parçası gibi görünseler bile, haklı olarak, her toplumun kendine özgü bir Kültürü, inancı ve gelenekleri var.Bu gelenek ve Kültürünü yaşamak ve yaşatmak için, varlığını korumak isteyen toplumlar fedakarlık yapmak zorundadırlar. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Keldani gençleri gibi. bir çoğunun aileleri Yıllar evvel gelip yerleşmişler. Almanya, Hollanda, İsviçre, Belçika, Fransa, İngiltere, Kanada gibi ülkelere, mesafe uzun zaman kısa, dememiş bu ülkelerde yaşayan Keldani ailelerinin genç delikanlıları genç kızları, kendileri gibi aynı toplum ferdi olan diğer Keldani gençleriyle tanışıp kaynaşmak için her yıl kısa zamanda uzun mesafe katedip birbirleriyle buluşup kucaklaşmayı gelenek edinmişler.

Fransa’da yaşayan Keldani toplumunun gençleri tarafından kurulan, "Keldani Gençlik Federasyonu" (AJF) her sene, yıl sonuna doğru, diğer ülkelerde yaşayan kendileri gibi gençleri, tanışma ve eğlence gecesi ismi altında bir araya getiriyor. Bu sene, Hollanda, Almanya, İsviçre ve Belçika gibi ülkelerden kızlı erkekli 60 yakın Keldani genci Paris’e geldi. Fransa Keldani Gençlik Federasyonu tarafından, Keldani toplumunun yoğun olarak yaşadığı Sarcelles banliyösündeki belediyeye ait Malraux toplantı salonunda tanışma ve eğlence gecesi düzenlendi.

Paris’teki Asuri-Keldani Derneği desteğinde ve gözetiminde gerçekleşen eğlence gecesine Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde dünyaya gelmiş olan Keldani gençleri, kendileri gibi Fransa’da doğan kendi soyundan olan ve birçoğu da akraba olduğu söylenen gençler, birbirleriyle hem tanışma fırsatı buldular hem de akraba olanlar hasret giderdiler. Bazılarının ilk kez karşılaştıkları akrabalarıyla bir kenara çekilip baş başa sohbet ettiklerine rastlandı.

Keldani Gençleri Federasyonu tarafından organize edilen eğlence ve tanışma gecesinin eğlence kısmında ise, Keldani asıllı sanatçı Nil sahne aldı, kendi dilince söylediği şarkılara eşlik eden Keldani gençleri, bir ara oynak bir parçanın çalınması üzerine kendilerini piste atan gençler el ele tutuşup doyasıya halay çektiler. Genç sanatçı Nil’den sonra sahneye Gino geldi. onun söylediği parçalarla  bir kat daha çoşan gençler yerlerine oturmak bilmediler.Sırasıyla, Stephane ile Samuel gece boyunca gençleri çılgınca eğlendirdiler.

Maksat gelenek ve aneneleri yaşatmak olunca, halk oyunları da Kültürün bir parçası olduğu için, özel folklorik kıyafetli gruplar sahneye geldi, koro halinde şarkalar söyleyen bu gurup da salonda bulunan Keldani gençleri tarafından sahnede kaldıkları sürece alkışlandı. Çoğu zaman, salonda oturan davetlilerin de sahneye çıkarak gruba eşlik ettiği gözlendi.

Tanışma ve eğlence gecesinde, alkolün olmadığı gözlenirken, diğer ülkelerden gelecek misafir keldani gençleri için, özel tatlılar ve kekler hazırlandı. Bu iş için de organizasyon, marifetli elleriyle yaptığı börek ve tatlılardan her zaman sitayişle söz ettiren Helene Karacan’a bırakmış. Helene Hanım da yanına aldığı iki yardımcısıyla salonun yiyecek ve içecek kısmını eksiksiz yönetti. Hatta ara sıra fırsat bulup sahne yakınına gelip sanatçıları dinleyip alkışladı.

Keldani gençlerin uzak ülkelerden gelerek birbirleriyle tanışıp kaynaşmaları belki de en fazla Paris’teki Asuri-Keldani Derneği başkanı Numan Adlun ile, aynı masayı paylaşan ve bu tür etkinliklerde büyük gayret sarfeden Antoni Yalap, Daniel Oğuz ile petros karatay’ı memnun etti, gençlerin birbirleriyle olan diyaloğu ve eğlencelerini büyük memnuniyet ve heycanla izlediler.

Paris’te yaşayan Keldaniler, Avrupa’nın diğer ülkelerinde yaşayan akraba ve arkadaşlarıyla bağlarını koparmamak için bu gayreti sarfediyorlar.Teknoloji irtibat için  büyük imkanlar sağlasa da, insanlar yine karşı karşıya gelip tanışmak ve konuşmak istiyorlar "diyor bir keldani ailesi, İsviçre’deki yakın akrabaları telefonla haber vermiş bizim kız Paris’teki toplantıya geliyor diye bunlarda, hem eğlence proğramını izlemek hem de yakınlarını görmek için gelmişler ve hatıra fotoğrafı bile çektirdiler.

Paris’teki Keldani gençlerinin, Avrupa’nın diğer ülkelerinde yaşayan kendi soydaşlarıyla bir araya gelip buluşma ve tanışma gecesinden fotoğraflar. Paris(Hodrimeydan.net)

 

Publicités
Cet article a été publié dans ACTU Assyro-chaldéenne. Ajoutez ce permalien à vos favoris.

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s